Po co robię to co robię i jakie to ma znaczenie w życiu dorosłego psa?

Każda hodowla ma swoje założenia i do tego dopasowuje swoje działania, aby szczeniaki, które przychodzą na świat spełniały określone oczekiwania.

Dla mnie najważniejsza jest psychika i zdrowie.

Aspekt zdrowotny sprawdzam poprzez konkretne badania czy to dysplazję, badanie serca, oczu, tarczycę czy też na mielopatię zwyrodnieniową. Staram się określić na co odeszli przodkowie i jak długo żyli. Według tego dokonuję wstępnej analizy.

Pies o dobrej psychice, to niekoniecznie łatwy pies :). To osobnik, który zna swoją wartość, jest pewny siebie i pomimo tego, że czasem czegoś się wystraszy, to bardzo szybko jest wstanie się uspokoić i z ciekawością zbadać obiekt strachu, sprawdzić czy aby na pewno jest czego się bać w przyszłości. To pies, który nie boi się ludzi, jest wstanie bardzo dobrze pokonywać stresowe sytuacje związane z życiem w szczególnie trudnych dla psa warunkach takich jak wystawy, tłoczne ulice, markety itp. Dobra psychika pomaga prawidłowo ocenić sytuację zagrożenia i podjąć w związku z tym decyzję czy warto przejść na tryb obrony czy wystarczy tylko sprawdzić i położyć się dalej spać. Mało prawdopodobne jest, że pies zrównoważony emocjonalnie będzie kierował się agresją, u której podstaw jest lęk.

Czytaj więcej

Z czego składa się pies oprócz futra?

Wychowując moje psy, poznając je a potem decydując się na hodowlę zadawałam sobie pytanie co jest częścią stałą charakteru psa, a jakie są te zmienne zależne od wychowania, socjalizacji, środowiska i w końcu mojego wpływu jako właściciela ze swoją emocjonalnością i charakterem.

Panują dwie skrajne opinie – „Pies jest jaki jest i nic na to nie poradzę” oraz „ Jaki Pan taki pies – czyli każdy pies może być łagodny lub agresywny w zależności od podejścia przewodnika”. Pewnie w każdym stwierdzeniu jest ziarenko prawdy, ale … Jako, że zwykle nie przyjmuję skrajnych i zero-jedynkowych założeń, opinii, więc postanowiłam poszukać środka.
Czytaj więcej

Kto nie wie co czytać - może pobładzić..

Jest bardzo wiele pozycji o tym jak należy psa wychować, jak traktować. Wiele książek wzajemnie się wyklucza. Niektóre, to pozycje oparte na wiedzy sprzed wielu lat. Inne zaś opierają się tylko na własnych obserwacjach i doświadczeniach autora np. książki Cezara Milana. Zawarte w nich wskazówki nie są oparte o aktualną wiedze opierającą się na wynikach badań naukowych.

Osobiście sama błądziłam wsród gąszczu "wiedzy", która prowadziła mnie do coraz większego chaosu i bezradności. Pewnie mój pies również był nieźle pogubiony kiedy pancia miała co rusz to inne założenia teoretyczne :)

Chciałam polecić parę jak dla mnie bardzo wartościowych książek, które myślę pomogą w zrozumieniu psa, relacji człowiek- pies oraz potrzeb i emocji, które rodzą się w wyniku interakcji pomiędzy nimi.

"Jak rozmawiać z psem" - Stanley Coren

"Tajemnice psiego umysłu"- Stanley Coren

"Sygnały uspokajające" Turid Rugaas,

Jacek Gałuszka - Aria do mnie, Aria równaj, Aria nie

Oczami psa. O czym myślą i co czują psy -Horowitz Aleksandra

 

 

 

www.hovawarty.com.pl

http://coape.pl/artykuly

http://www.polska.hovawart.pl/